Warren Buffet neden düşük maaş alıyor?

Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın yıllık maaşının sadece 100 bin dolar olması dikkat çekiyor.

Berkshire Hathaway’in CEO’su ve başkanı olan Buffett, yönetim kuruluna kendisine ne kadar ödeme yapılması gerektiğini tavsiye ediyor ve yardımcısı Greg Abel ile diğer yöneticilerin ücretlerini belirliyor. Ancak Buffet 40 yılı aşkın süredir yıllık 100 bin dolar maaş talep ediyor.

Buffet’ın maaşı yardımcısı Abel’in yıllık 20 milyon dolarlık maaşının altında kalırken S&P 500 CEO’larının 2022’de alacağı yaklaşık 17 milyon dolarlık ortalama ücretle karşılaştırıldığında da oldukça düşük kalıyor.

NEDEN DÜŞÜK MAAŞ ALIYOR?

Buffet’ın düşük maaşı CEO’ların şirketleri için uzun vadeli başarı sağlamaya teşvik edilmesi gerektiğine olan inancından geliyor. Buffett; yüksek maaş ve ikramiyelerin kısa vadeli düşünmeyi teşvik ettiğine inanıyor.

Ayrıca bu maaş Buffet’ın alışılmadık derecede mütevazı yaşam tarzına da işaret ediyor.

Buffett’ın sahip olduğu 134 milyar dolarlık Berkshire hissesi onu dünyanın en zengin insanları arasına soksa da Buffett hala 1958 yılında 31 bin 500 dolara satın aldığı aile evinde yaşıyor. Ayrıca on yıllık bir araba kullanıyor ve işe giderken McDonald’s’ta kahvaltı ediyor. Buffett’ın ayrı bir şirket arabası yok ve holdingin son vekalet beyanına göre iş dışı seyahatler için Berkshire’a ait uçakları kullanmıyor.

Ayrıca Buffet her yıl maaşının yarısını kişisel işleri için zaman zaman kullandığı şirket kaynakları için Berkshire’a geri ödüyor.

ÇALIŞANLARIN 5,4 KATI MAAŞA DENK GELİYOR

Berkshire’ın geçen yıl Buffett’ın güvenliği için yaklaşık 314 bin dolarlık harcama yaptı göz önüne alındığında Buffett’ın maaşı yıllık 414 bin dolar oluyor. Berkshire’ın tahminine göre bu rakam Buffet’ın maaşının çalışanların maaşının 5,4 katı olduğu anlamına geliyor.

Buffet’ın maaşının çalışanların maaşına oranı; McDonald’s CEO’su Chris Kempczinski’nin 2022 yılında çalışanlarının ortalama ücretinden 1224 kat daha fazla kazandığı göz önüne alındığında oldukça düşük kalıyor.

Buffett muhtemelen maaşını milyarlarca dolar değerinde olabilecek kişisel yatırım portföyünden gelen temettülerle tamamlıyor.

Ayrıca ünlü yatırımcı vergisini en aza indirmeyi seviyor ve küçük bir maaş kazanmak buna yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x